‘Bombacı Mülayim’ polis çıktı: Gözaltına alındı… 3 bin gizli evrak… CHP’den açıklama

Bitlis Emniyet Müdürlüğü, sosyal medya platformu X’te “Bombacı Mülayim” takma adıyla paylaşımlar yapan hesabın sahibinin polis memuru olduğunu açıkladı. Trabzon Emniyet Müdürlüğü Koruma Şube Müdürlüğünde görevli polis V. K., evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Operasyonun TEM Şube Müdürlüğü’nce gerçekleştirildiği belirtilirken, V.K.’nın evinde yapılan aramada çok sayıda dijital malzemeye el konuldu. Sorgulanmak üzere Bitlis’e götürülen V.K. son olarak Bitlis Emniyet Müdürü hakkında çeşitli iddialarda bulunmuştu.

KİŞİYE ÖZEL BELGELER ARŞİVLENMİŞ

Polis memuru V.K’nin üzerinde ve ikametinde yapılan aramalarda el konulan dijital materyallerde yapılan incelemelerde, kişiye özel, gizli ve çok gizli ibareli yaklaşık 3 bin evrakı arşivlendiği belirlendi. V.K’nin ayrıca hukuki yardım adı altında menfaat temin ettiği, kendisine para aktarımında bulunan birçok mağdurun da bulunduğu tespit edildi.

V.K’ye Bitlis’te bilgi aktardıkları tespit edilen polis memurları S. B. ve O.Z. de dün gözaltına alındı.

EGM AÇIKLAMA YAPTI: ‘6 ADET SORUŞTURMA DOSYASI BULUNMAKTADIR’

Emniyet Genel Müdürlüğü “Bombacı Mülayim” lakaplı polis memuru V.K. hakkında açıklama yaptı. V.K. ile ilgili olarak Trabzon Emniyet Müdürlüğü ve CİMER’e yapılan ihbarlar bulunduğu belirtilen açıklamada, “Söz konusu şahısla ilgili yapılan incelemelerde; 21 Mayıs 2022 tarihinde E.F.O. isimli şahıs tarafından Trabzon Emniyet Müdürlüğü’ne ihbar yapıldığı; yapılan ihbarda V.K. isimli şahsın kendisine sosyal medya üzerinden tehdit ve hakaretlerde bulunduğu, kendisine ait yöneticilik yaptığı sayfayı şantaj yoluyla almaya çalıştığı, ayrıca B.M. isimli şahıs tarafından CİMER’e yapılan ihbarda, V.K. isimli şahsın kendisine sosyal medya üzerinden tehdit ve hakaretlerde bulunduğu, kişisel bilgilerini, fotoğraf ve telefon numarasını paylaştığı, sosyal medya üzerinden küfür ederek siyaset yaptığı iddia edilmiş; iddialar üzerine söz konusu şahısla ilgili disiplin soruşturması başlatıldığı, ayrıca V.K. isimli şahıs ile ilgili devam eden 6 adet soruşturma dosyası bulunmaktadır” denildi.

‘MESLEKTEN ÇIKARMA’ CEZASI VERİLDİ

Ayrıca el konulan dijital materyaller üzerinde yapılan incelemelerde gizli, kişiye özel ve çok gizli ibareli yaklaşık 3 bin evrakın arşivlendiği belirtilen açıklamada, Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Disiplin Kurulu’nca V.K. hakkında “meslekten çıkarma” cezası verildiğine de yer verildi. Açıklamada, “ ‘Mesleğin onur ve saygınlığını zedeleyici veya amir ya da üstlerinin eylem ve işlemlerini olumsuz yönde eleştirici nitelikte tek başına veya topluca bildiri dağıtmak ya da basın, haber ajansları, radyo ve televizyon kurumları ve diğer iletişim kanalları vasıtasıyla kamuoyuna yönelik bilgi, yazı ve demeç vermek’ suçundan ‘Meslekten Çıkarma’ disiplin cezası ile; ayrıca yapmış olduğu diğer paylaşımlar nedeniyle ‘Göreve çıkılmaması için propaganda yapmak, kışkırtmak, zorlamak, karar alınmasını sağlamak, alınan bu karara katılmak veya karar uyarınca göreve çıkmamak’ fiilini işlediği sübuta erdiğinden 2. kez ‘Meslekten Çıkarma’ disiplin cezası kararı verilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

CHP’Lİ BAKAN: ‘POLİS HAKLARI SAVUNUCUSU POLİS MEMURUNA ZULÜM’

Öte yandan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan da konuya ilişkin açıklama yaptı.

V.K.’nın kendisine gelen bir mesajı paylaştığına dikkat çeken Bakan, “Bombacı Mülayim kendisine Bitlis’ten bir polis memurundan gelen mesajı sosyal medyadan paylaşıyor içerikte Bitlis İl Emniyet Müdürü ve yine polis memuru olan eşi eleştiriliyor ve olay bundan sonra başlıyor. Pazar günü Bitlis İl Emniyet Müdürü Bitlis’ten esas numarası alıyor, Tem den bir komiser ve polis arkadaşları Bombacı’nın polis olarak görev yaptığı Trabzon’a gidiyor, Trabzon’dan arama kararı alıp Bitlis’e geliyorlar, dün akşam da ek gözaltı süresi alınıyor, yarın sabah ifadesi alınacak. Şimdi Bitlis İl Emniyet Müdürü’ne buradan sesleniyorum, eğer bu anlattıklarımdan başka bir mevzu yoksa ve sen talimat ile ifadesini aldırabilecekken şerefli bir polis memurunu terör suçlusu muamelesi ile sadece bu sebeple Trabzon’dan alıp Bitlis’e getiriyorsan sana bunun hesabını sorarım. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya sen de sadece yukarıdaki anlattığım sebeple bir polis hakları savunucusu bir polis memuruna bu zulmün yapılmasına izin verirsen senden de bunun hesabını sorarım” ifadelerini kullandı.

SOSYAL MEDYADA TT OLDU

Öte yandan konuya ilişkin ‘Bombacı Mülayim’ etiketi sosyal medya platformu X’te 15 binden fazla paylaşımla trendler arasına girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x